Tygrysek Pietrek – czyli jak przezwyciężać lęki, kiedy myśli się o innych nie o sobie

6 maja 2019 roku klasa 4a wybrała się do Teatru Groteska na przedstawienie dla dzieci „Tygrys Pietrek”. To ponadczasowa i „ponadwiekowa” opowieść o tygrysie, który bardzo wszystkiego się boi. W dzisiejszych czasach zwłaszcza dzieci i młodzież odczuwają lęki związane z trudnym etapem dorastania, sytuacjami z rówieśnikami i innymi. Dlatego też tak ważne jest, aby pokazać dzieciom, że warto przezwyciężać swoje lęki i stawiać im czoło, ale także pokazać im, że nie ma w tym nic złego, jeśli czegoś się boimy, że strach jest naturalną rzeczą a nie oznaką słabości.

„Dorośli, którzy kochają piękną polszczyznę, docenią tekst Hanny Januszewskiej (a dzieci będą dopytywać się, co znaczy „mdły blondas”), znanej starszym czytelnikom z opowieści o małej Pyzie-podróżniczce”. (źródło:czasdzieci.pl).

„Pietrek, który z byle powodu drży jak liść osiki, przez współplemieńców zostaje pozbawiony tygrysich pasków i wysłany „w świat”, a wędrując przez niego próbuje pokonać swoje liczne strachy. Najpierw w konfrontacji z ostrozębym krokodylem, potem jako wartownik na nocnej warcie. Naśmiewają się z niego małpy, on sam nie wierzy, że pozbędzie się strachu, z byle powodu chwyta się maminej spódnicy. Szuka odwagi w miasteczku, próbuje kupić ją na targu, od sprzedawców owoców. Wszystko na nic, dopóki Pietrek nie zyskuje autentycznej motywacji. Kiedy dowiaduje się, że jego mama jest chora, nagle niestraszne okazują się pioruny i błyskawice – biegnie na ratunek do miasteczka, żeby sprowadzić do niej doktora”.

Ta pouczająca opowieść z pewnością skłoniła dzieci do refleksji i wyciągnięcia wniosków:

„Łatwo być odważnym, jak się myśli o innych, nie o sobie” brzmi morał tej opowieści – morał, który często sprawdza się w życiu.