Władysław Broniewski - patron Szkoły

16.01.2018

Znalezione obrazy dla zapytania broniewski

Data i miejsce urodzenia:

17 grudnia 1897 r., Płock

Rodzice:

Antoni Broniewski i Zofia Broniewska, z domu Lubowidzka

Rodzeństwo:

dwie starsze siostry – Zofia i Janina

Wykształcenie:

w latach 1906-1915 uczył się w płockim gimnazjum; maturę zdał eksternistycznie i dostał się na Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ale studia przerwał.

Rodzina:

trzykrotnie żonaty:

• z Janiną Kulig, córka - Joanna (nazywana Anką);
  • z Marią Zarembińską;
  • z Wandą Burawską

Żołnierz:

w roku 1915, w wieku 17 lat, wstąpił do Legionów Polskich i przyjął pseudonim "Orlik"; walczył w I i II wojnie światowej; został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych; w okresie międzywojennym i powojennym zaangażowany w działalność społeczno - polityczną.

Twórczość literacka:

Nieoficjalnie zadebiutował jeszcze w gimnazjum, publikując na łamach wydawanej przez siebie gazetki "Młodzi idą". Oficjalnie działalność poetycką rozpoczął tom wierszy z 1925 r. pt. "Wiatraki".

Twórczość Broniewskiego zalicza się do nurtu poezji rewolucyjnej. Jednak obok liryki o charakterze społeczno - politycznym, poeta tworzy również piękne wersy oparte o trudne przeżycia osobiste, jak np. cykl trenów "Anka" wydanych po tragicznej śmierci jego ukochanej córki.

Bardzo mało znanym jest fakt, iż Broniewski pisał zabawne i pouczające wiersze dla dzieci.

Broniewski był też tłumaczem literatury niemickiej i rosyjskiej, dokonywał przekładów poetyckich (m.in. B. Brechta), a także prozy m.in. F. Dostojewskiego, M. Szołochowa, L. Tołstoja, N. Gogola.

Data i miejsce śmierci:

10 lutego 1962 r., Warszawa