„Szkoła z pasją pomagania” – spotkania z Alma Spei

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła bierze udział w konkursie „Szkoła z pasją pomagania”, którego celami są m.in.:

• Uwrażliwianie młodzieży na potrzeby osób nieuleczalnie chorych i wskazanie możliwości udzielania właściwej pomocy,
  • Wzmacnianie edukacyjnej roli organizacji pożytku publicznego,
  • Zbudowanie pozytywnego wizerunku wolontariusza, pokazanie korzyści i zmian zachodzących w wolontariuszach,
  • Kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji,
  • Wyzwalanie wrażliwości, aktywności, kreatywności wśród młodzieży,
  • Wyrabianie umiejętności współpracy w grupie,
  • Reagowanie na potrzeby ludzi dotkniętych nieuleczalną chorobą dziecka w rodzinie poprzez udział w akcjach organizowanych na ich rzecz,
  • Zapoznanie uczniów z działalnością Alma Spei Hospicjum Dla Dzieci.

W ramach konkursu realizujemy szereg zadań m.in. pomagamy podopiecznym organizując kiermasze i zbiórki potrzebnych materiałów do pielęgnacji, higieny itp., pomagamy spełnić mikołajkowe marzenia Małych Podopiecznych oraz realizujemy lekcje profilaktyczno – wychowawcze.

W listopadzie bieżącego roku szkolnego, uczniowie klas siódmych przygotowujący się do roli wolontariusza Alma Spei, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez koordynatora wolontariatu, pedagoga - pana Roberta Rajcę.

1. „Mali ludzie – wielkie czyny” – lekcja wychowawcza pokazująca historię wolontariuszy hospicjum w bezpośrednim działaniu, na podstawie trzech różnych przypadków. Lekcja była formą zaangażowania do wolontariatu hospicyjnego.
  2. „Z rurką przez życie” – lekcja profilaktyczno – wychowawcza opowiadająca o opiece hospicyjnej nad dziećmi przez pryzmat historii podopiecznej Hospicjum Mai. Lekcja opierała się na filmie dokumentalnym, który stanowił punkt do dyskusji z młodzieżą.
  3. „Pokonać siebie” – lekcja profilaktyczno – wychowawcza o pozytywnych stronach wolontariatu, korzyściach i zmianach następujących w wolontariuszach. Lekcja opierała się na filmie opowiadającym historie wolontariuszy.

Dziękujemy za możliwość udziału w tych ciekawych lekcjach.