OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W NIEPOŁOMICACH

16.10.2018

16 października klasy 2b i 2c , a 22 października klasy 1a i 2a, pojechały  do znajdującego się w  Niepołomicach Obserwatorium Astronomicznego. Początkowo  uczniowie usiedli w sali o zaokrąglonym suficie, gdzie po zgaszeniu świateł mogli podziwiać mapę nocnego nieba. Osoba prowadząca zajęcia wyjaśniła kilka trudnych pojęć, min. takich jak: mgławica, czarna dziura itp. oraz pokazała teleskop służący obserwacji ciał niebieskich.

Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny wyświetlany na rozgwieżdżonej kopule, a dotyczył on Układu Słonecznego. Dzieci mogły bliżej poznać każdą z planet, jej wielkość, warunki na niej panujące, a także z czego jest zbudowana.

Po obejrzeniu filmu uczniowie przeszli do innej sali, gdzie pracownik Obserwatorium opowiadał  różne ciekawostki o Kosmosie. Dzieci dowiedziały się kim był pierwszy astronauta, kto pierwszy wylądował na Księżycu, jak  odżywiają  się kosmonauci. Opowiadanie było ilustrowane zdjęciami i krótkimi  filmami.

Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym niewątpliwie „przybliżyła” uczniom niebo, a przede wszystkim zainteresowała Kosmosem.