Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

07.05.2021

W tym roku minęło dokładnie 230 lat od momentu, kiedy w Polsce uchwalono drugą na świecie, a pierwszą w Europie konstytucję. Tak ważna dla Polaków rocznica stała się również okazją do pogłębienia wiedzy o samym wydarzeniu oraz wyrażeniu swoich patriotycznych uczuć.

Również 2 maja obchodzimy ważne święto, uchwalone w 2004 roku, jest to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Już od połowy kwietnia uczniowie mogli wziąć udział w przedsięwzięciu polegającym na wykonaniu zdjęcia wiążącego się z symbolami narodowymi. Tak też powstawały dwubarwne kotyliony oraz flagi. Zainteresowani uczniowie umieszczali zdjęcia na specjalnie stworzonej stronie.

Ponieważ nie wszyscy omawiali już na lekcjach historii lub WOS-u zagadnienia związane z uchwaleniem konstytucji, w klasach 4-8, na lekcjach wychowawczych nauczyciele przedstawili przygotowaną  prezentację o tamtych czasach i okolicznościach wydarzenia. Aby lepiej zrozumieć i zapamiętać ważne treści, oglądaliśmy również fragmenty filmów edukacyjnych oraz rozwiązywaliśmy quizy związane z ich treścią. Nie wszystkie pytania były łatwe, ale tym większe emocje towarzyszyły ich rozwiązywaniu.

Na koniec nie pozostało już nic więcej, jak powiesić z dumą i radością flagę Rzeczypospolitej Polskiej za oknem i czekać na piękne, majowe święta.

Również uczniowie klas 1-3 w trakcie zajęć rozmawiali o nadchodzących świątecznych dniach.  Po poznaniu historii i przypomnieniu wiadomości na temat Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy 3d postanowili wykonać „Serca dla Polski”, a uczniowie z klasy 3f wykonali rozety w barwach narodowych. W klasie 3 b wykonane zostały okolicznościowe plakaty.