Wycieczka klasy 3b i 3f do Wygiełzowa

08.10.2020r. klasy 3b i 3f  uczestniczyły w  wycieczce do Wygiełzowa, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Zwiedzając teren skansenu dzieci  zapoznały się z życiem ludzi sprzed 100 laty . Zaznajomiły się z dawnymi tradycjami i obrzędami.  Oglądały  gospodarstwa domowe oraz sprzęt i narzędzia, jakimi posługiwali się gospodarze w dawnych czasach.  Poznały dawne, zapomniane już zawody. Zobaczyły jak urządzano dawniej domy, a także różnice między domami ludzi bogatych i biednych.

Najbardziej zaciekawił  kościół z Ryczowa z roku 1623 z oryginalnym wyposażeniem. W obrębie murów można było zobaczyć dzwonnicę z Nowej Góry (1778r.), a w sąsiedztwie budynek plebanii i osiemnastowieczny spichlerz plebański  z Tenczynka. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem podczas zwiedzania Dworu z Drogini z roku 1730. Obiekt posiada niezwykłą kolekcję mebli, obrazów i przedmiotów typowych dla dworu polskiego.

Obie klasy uczestniczyły również w warsztatach. Klasa 3b dowiedziała się w jaki sposób ludowy strój krakowski stał się strojem narodowym zakładanym na różnorodne uroczystości. Uczniowie malowali bawełnianą torbę ze wzorem haftu z gorsetu krakowskiego. Natomiast klasa 3f uczestniczyła w warsztatach ,,Ogniki’’  w zrekonstruowanej remizie strażackiej ze Złotnik. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z zawodem i pracą strażaka oraz historią pożarnictwa i rolą Ochotniczej Straży Pożarnej. Wycieczka była prawdziwą lekcją historii i obie klasy wróciły z niej bardzo zadowolone.