Tydzień Dobrego Słowa

Od 4.02-8.02, podczas Krakowskiego Tygodnia Dobrego Słowa, w naszej szkole podjęliśmy szereg działań mających na celu propagowanie Dobrego Słowa:

• Stworzyliśmy Ścianę Uśmiechu, na której zostały zamieszczone zdjęcia uśmiechniętych uczniów i pracowników szkoły.
  • Na godzinach wychowawczych uczniowie klas 4-5 wykonywali plakaty, a starsze klasy tworzyły do tego hasła i krótkie wierszyki, popularyzujące miłe odnoszenia się do innych osób.
  • Na szkolnych korytarzach pojawiły się karteczki z życzliwymi sentencjami, pod hasłem "Weź ze sobą dobre słowo i przekaż dalej".
  • Na przerwach wszyscy uczniowie mogli napisać coś miłego od siebie i wrzucić do skrzynki, z tych kartek zostanie utworzona "Seria serdecznych słów", która zostanie zawieszona na szkolnym korytarzu.
  • Z okazji Miesiąca Języka Ojczystego Koło Studentów Językoznawców UJ przeprowadziło w klasie 7b i 8b warsztaty na temat hejtu i "mowy nienawiści".
  • W najmłodszych klasach uczniowie przygotowywali "Kodeks dobrego kumpla", a każdego dnia witali się ze sobą w życzliwy sposób.
  • Każda z klas przygotowała plakat "Krakowski Tydzień Dobrego Słowa".
  • Wychowawczynie przedstawiły uczniom doświadczenie z jabłkami (uczniowie mówią do jednego pozytywne słowa, a do drugiego negatywne, pierwsze z nich po rozkrojeniu wygląda pięknie, a drugie jest zepsute - ćwiczenie miało na celu pokazanie uczniom, jaką moc i działanie mają słowa, które wypowiadamy).

Na następne miesiące zostały zaplanowane dwa przedstawienia - "Magiczne Słowa", tłumaczące rolę dobrych słów w życiu codziennym oraz "Uwolnić Internet", dotyczące hejtu w Sieci. Uzupełnieniem działań będzie projekt psychoedukacyjny realizowany przez pedagoga i psychologa szkolnego pt. "Coolturalni są fajni".