Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowych Skarpetek

21.03.2021

World Down Syndrome Day to święto, które obchodzone jest na całym świecie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Poza tym, 21 marca, to początek wiosny symbolizujący też nowe życie. Znakiem solidarności z osobami z zespołem Downa od kilku lat jest włożenie tego dnia dwóch różnych skarpetek – najlepiej w wesołych kolorach. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji. Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariatu oraz Zespół Nauczycieli WF zachęcił uczniów i nauczycieli SP95 do udziału w akcjach – Dzień Kolorowej Skarpetki oraz Bieg Kolorowej Skarpetki.

Zadanie polegało na ubraniu 21 marca dwóch różnych, kolorowych skarpetek, a dla aktywnych wyzwaniem było pokonanie dystansu minimum 2,1 km lub ćwiczeniu przez 21 minut.

W ten sposób chcemy podnosić świadomość na temat życia osób z Zespołem Downa i mówimy im: Jesteśmy z Wami!

Zachęcamy do obejrzenia podsumowania z akcji.