Save the Earth Project

Problem ochrony środowiska, masowej zagłady zwierząt, ginięcia gatunków stał się w ostatnim czasie problemem nas wszystkich. Nagłaśniany w mediach, skłania do refleksji.

W odniesieniu do co raz to pogarszającej się sytuacji środowiska w naszej szkole miał miejsce projekt pod hasłem „Save the Earth”.

W oparciu o wcześniej opracowany scenariusz zajęć uczniowie naszej szkoły realizowali różne zadania mające na celu m.in.:

• rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko
  • doskonalenie umiejętności obserwacji zjawisk przyrodniczych i dokonywanie ich opisów,
  • budzenie emocji i fascynacji światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,
  • doskonalenie umiejętności integrowania się z grupą
  • doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
  • doskonalenie umiejętności organizowania pracy własnej,
  • doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów.

Projekt realizowany był w następujących kategoriach:

1. Kategoria plastyczna – praca na temat „Nasza czysta planeta”, „Alternatywne źródła energii”.
  2. Kategoria literacka – poezja o Ziemi.
  3. Nauki przyrodnicze – poszukiwacze skarbów natury – wyjście w plener, sprzątanie najbliższej okolicy.
  4. Wiedza ekologiczna – na godzinach wychowawczych – przedstawienie prezentacji o wpływie człowieka na środowisko naturalne, stworzenie Kodeksu Dobrego Mieszkańca Ziemi.
  5. Kategoria techniczna – stworzenie makiet „Ziemia w 2050 roku”.
  6. Kategoria anglistyka – stworzenie filmiku, prezentacji w języku angielskim ukazującej codzienne możliwości dbałości o środowisko naturalne, praca z tekstem słuchanym na przykładzie piosenek „Save the World” oraz „We are the World”.
  7. Kategoria muzyczna – nauka piosenki „Ziemia, wyspa zielona”

Ogłoszono również wyzwanie „The Earth Challenge – zrób coś dla Ziemi”. W ramach tego działania uczniowie zrobili zdjęcia ukazujące ich pracę na rzecz środowiska.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, a jego efekty mogliśmy podziwiać na zorganizowanej na parterze w naszej szkole wystawie.