ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

09.11.2017

9 listopada 2017 roku z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W obecności sztandaru szkoły uczniowie klas IV-VII odśpiewali hymn narodowy, a następnie obejrzeli i wysłuchali programu poetycko-tanecznego pt. "Oto Polska idzie" przygotowanego przez uczniów klas IVe, Va i VIIc.

W programie uczniowie przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVII wieku. Była to opowieść o umiłowaniu wolności, o którą ofiarnie walczyli uczestnicy Insurekcji Kościuszkowskiej, wielkich powstańczych zrywów i żołnierze Legionów Komendanta Piłsudskiego. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, gdy naszego kraju nie było na mapach Europy. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni, które nasi przodkowie śpiewali w trudnych chwilach niewoli i walki o odrodzenie ojczyzny. Układy taneczne wplecione w program były barwną opowieścią o historycznym doświadczeniu kilku pokoleń Polaków. Polonez, krakowiak i układ taneczny ukazujący drogę do niepodległości były świadectwem, że w naszej szkole dbamy o tradycję.

Całość programu zwieńczył Apel Pamięci, w którym uczniowie przywołali bohaterów walk niepodległościowych i wielkich Polaków, którzy całe swe życie poświęcili dziełu odzyskania niezawisłości Polski.