Materiały edukacyjne w języku ukraińskim

W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie coraz więcej autorów oraz instytucji związanych z literaturą udostępnia bezpłatne materiały edukacyjne w języku ukraińskim. Wśród nich można znaleźć w wersji elektronicznej podręczniki, lektury szkolne oraz inne darmowe ebooki, audiobooki, kolorowanki jak również informacje jak rozmawiać z dziećmi o trudnym temacie wojny.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem bezpłatnych lektur i podręczników dla uczniów z Ukrainy.
Materiały są dostępne online, można je również pobrać w wersji pdf.

Шкільні  підручники  (Podręczniki szkolne)

Podręczniki szkolne dla klas I-XI

Читання  (Lektury)

Lektury szkolne dla klas V-XI

Безкоштовні дитячі книжки  (Bezpłatne książki dla dzieci)

Siedemdziesiąt darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim na portalu Lustro Biblioteki

Darmowe książki - Lustro biblioteki

Sześć ebooków dla dzieci Wydawnictwa Stary Lew Видавництво Старого Лева do pobrania na czytnik, tablet bądź telefon

Darmowe książki - Stary Lew

Książki w języku ukraińskim w różnych formatach do pobrania w serwisie KNIGO GO

Darmowe książki - Knigo Go

„Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego w języku ukraińskim Африка Казіка

Afryka Kazika

Komiks „Kajko i Kokosz – „Wielki turniej” Janusza Christa w języku ukraińskim Великий турнір udostępniony przez Wydawnictwo Egmont

Kajko i Kokosz

Ukraińskie wiersze i bajki ludowe

Wiersze i bajki

70 książek zmniejszających niepokój na stronie Stowarzyszenia Osvitoria

Świat bajek

Bajki na dobranoc w języku ukraińskim czytane przez wolontariuszy (studentów, uczniów, aktorów, nauczycieli oraz rodziców) na facebookowym profilu Kazka na dobranić

Bajka na dobranoc

Kolorowanki i bajki dla najmłodszych na stronie Wydawnictwa Dwóch Sióstr

Darmowe kolorowanki - Dwie Siostry

Bohaterowie też płaczą – e-booki w językach m.in. polskim, ukraińskim. Bajka autorstwa Alicji Safarzyńskiej – Płatos, z ilustracjami Kseni Potępy, o myszkach, które muszą opuścić swój dom i szukać schronienia. Do pobrania i druku.

Darmowe książki - Bohaterowie

POLECAMY RÓWNIEŻ LINKI DO BEZPŁATNYCH MATERIAŁÓW DO NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO DLA DZIECI I DOROSŁYCH:

Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie wydany przez Fundację Wolność i Demokracja (podręczniki można pobrać po wypełnieniu formularza kontaktowego)

Podręcznik do nauki

Darmowe materiały do samodzielnej nauki języka polskiego na portalu Migrapolis

Materiały do nauki

Ebooki pomagające w nauce języka polskiego na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego (dostępne po wpisaniu specjalnego kodu rabatowego).

Nauka języka polskiego

Z kolei osoby zainteresowane nauką podstaw języka ukraińskiego zachęcamy do odwiedzenia strony fiszkoteki, na której można skorzystać z oferty bezpłatnych kursów.

Nauka języka ukraińskiego