Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy dzień Wody.

W naszej szkole uczniowie wzięli udział w obchodach tego święta. Mottem naszego projektu było hasło: „Pamiętaj człowieku młody, nie wolno marnować wody!”

W ramach lekcji w klasach 4-8 obejrzano prezentację, w której poruszone były następujące tematy:

• właściwości wody,
  • rola wody w przyrodzie,
  • znaczenie wody dla człowieka,
  • oczyszczanie wody,
  • problem z dostępem do wody w krajach Afryki,
  • jak nie marnować wody oraz racjonalnie nią gospodarować.

Prezentacja była punktem wyjściado rozmów, dyskusji i szerszego omówienia  w/w zagadnień.

Jako podsumowanie projektu uczniowie z klas starszych obejrzeli filmy dydaktyczne  poruszające problem dostępu do wody pitnej.

Film

W klasach 1-3 podczas zajęć lekcyjnych oraz w ramach zajęć rozwijających omawiano ten ważny dla nas wszystkich temat. Uczniowie poznawali i przypominali sobie wiele informacji na temat wody m.in. jak krąży w przyrodzie, jaką przyjmuje postać, jak możemy ją oszczędzać, jak ludzie wykorzystują energie wodną. Poznali też wiele ciekawostek ze świata roślin i zwierząt na temat przystosowania do życia na obszarach, gdzie wody jest mało lub życia w wodzie słonej. Najważniejszym podsumowaniem wszystkich zajęć był wniosek, z którym wszyscy się zgodzili:

Wodę należy oszczędzać, bo woda to życie.

Warto jest oszczędzać wodę, bo na Ziemi tylko 3% to woda pitna. Fabryki, galerie, domy mieszkalne i wiele innych urządzeń pochłaniają dziennie miliardy litrów wody.  Nie tylko ludzie potrzebują wody, ale  zwierzęta, rośliny i wszystkie żywe organizmy. Rocznie ginie wiele ludzi i zwierząt z powodu braku wody. Marnujemy wodę kąpiąc się codziennie w pełnej wannie, a  wystarczy brać prysznic. W ten sposób ma się szansę uratować życie wielu ludzi i stworzeń.

Piotrek 3e