Święty Andrzej i Andrzejki, czyli zabawa z nauką w tle

29.11.2018
1 minuta czytania

„Andrzejki” obchodzone są w naszym kraju od dawna. Andrzejki inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki, to wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, gdy zapadnie zmierzch. W obecnych czasach to magiczne święto cieszy się dużą popularnością. Tego dnia organizuje się huczne imprezy w gronie przyjaciół. Jest to ostatnia okazja do zabaw przed Adwentem, czasem refleksji, postu piątkowego, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Naukowcy nie są zgodni co do historii powstania Andrzejek. Jest kilka teorii. Jedna wskazuje na greckie pochodzenie tego święta, ponieważ św. Andrzej - Andros w greckim tłumaczeniu oznacza męża,mężczyznę. Inni dopatrują się związków tej tradycji w starogermańskim kulcie boga Freyera. Chrześcijanie natomiast modlili się dośw. Andrzeja o szczęśliwe i długie małżeństwo. Obrzędy andrzejkowe znane są z XII wieku, jednak istnieją dowody na to, że ta tradycja jest jeszcze starsza

( źródło:www.polekcjach.com).

Dziś tradycja „Andrzejek”, traktowana jest z przymrużeniem oka jako forma dobrej zabawy.

29 listopada klasa 4a w oparciu o tradycje, po wcześniejszym przygotowaniu się oraz przy pomocy Rodziców, zorganizowała Klasowe Andrzejki. Podczas godziny wychowawczej uczniowie przedstawili prezentacje dotyczące zwyczaju i tradycji andrzejkowych wróżb i zabaw, przedstawili też postać św. Andrzeja oraz sięgnęli do historii.

Potem nastąpił czas zabaw zorganizowanych przez uczniów przy pomocy Rodziców. Mieliśmy okazję skosztować samodzielnie wykonanych przez dzieci pierniczków, ciasteczek i innych słodkości.

Traktowane z przymrużeniem oka zabawy sprawiły wszystkim dużo radości a nabyta wiedza z pewnością zostanie wykorzystana w przyszłości na lekcjach języka polskiego czy historii.

 

Klasa 4a

 

Ustawienia dostępności

Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor