Dzień Świętego Patryka

19.03.2019
3 minuty czytania

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone w dniu 17 marca. Jest to święto patrona Irlandii – świętego Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Głównym symbolem święta jest shamrock – trzylistna koniczyna, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: Wodospad Niagara, London Eye. Również w Krakowie w tym dniu obserwowaliśmy pięknie oświetlone na biało i zielono w ramach projektu „Global greeninig”: Tauron Arenę, Kładkę Bernatkę, czy estakadę Lipska – Wielicka.

Ze względu na to, iż w tym roku święto to przypadło w niedzielę, postanowiliśmy, iż 18 marca będzie w naszej szkole dniem upamiętniającym postać św. Patryka. Obchody tego święta zaczęliśmy od przygotowań na języku angielskim, podczas których nauczyciele zapoznali uczniów m.in. z tradycjami związanymi z obchodami uroczystości w krajach anglosaskich. W czasie zajęć można było dowiedzieć się między innymi skąd pochodził święty Patryk? W jaki sposób został świętym? Dlaczego został porwany? I co sprawiło, że wyruszył do Irlandii, aby tam założyć pierwszy katolicki kościół. 

Była to również okazja do bliższego poznania kultury krajów anglosaskich, tradycji i zwyczajów, symboliki święta i jego znaczenia dziś na całym świecie. Po części poznawczej uczniowie przystąpili do części praktycznej. Na kartach pracy szukali symboli związanych z tym świętem, odgadywali słownictwo, układali historię wyprowadzenia węży z Irlandii. Wszystko to po to, aby 18 marca móc sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.

W marcowy poniedziałek do naszej szkoły przybył Leprechaun w towarzystwie elfów oraz pomocnic. Zielony Gość miał specjalne zadania. Z pomocą elfów w klasach 4-8 przeprowadzał quiz. Pytania quizowe nawiązywały do obchodów święta, historii świętego Patryka i Irlandii. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na różnym poziomie trudności. Dodatkowo Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najbardziej zieloną z klas, młodsze klasy wykonywały trzylistne koniczyny – symbol Irlandii.

W konkursie „Na najbardziej zieloną klasę” oraz zwycięzcami quizu wiedzy o Dniu Świętego Patryka okazała się klasa 6a. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, uczniom za włączenie się do naszej zabawy.  Gratulujemy pomysłów na strój i wiedzy, którą z pewnością będziecie mogli jeszcze wykorzystać.

                                                                                                                         Samorząd Szkolny

 

Ustawienia dostępności

Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor