Wycieczka klasy 3 b w ramach Akademii Żakowskiej

W dniu 20 września br. uczniowie klasy III b uczestniczyli w zajęciach plenerowych w ramach sesji Akademii Żakowskiej.

Zajęcia edukacyjne, przygotowujące uczniów do udziału w tegorocznej edycji konkursu "Krakusek, zatytułowane były „Krakowskie Uroczystości pełne splendoru i majestatu”.

Spotkanie zaczęło się od otrzymania planu pt: „Jak dojść do ważnych miejsc”. Trasa wycieczki wiodła Drogą Królewską: od Kościoła św. Floriana na Kleparzu pod Zamek Królewski na Wawelu.

Przez poznanie ważnych historycznie nazw – orszak, poczet królów polskich, majestat, splendor, wysłuchanie hejnału na Rynku Głównym i dzwonów w kościele św. Anny uczniowie poszerzyli swą wiedzę o rodzinnym mieście.

W trakcie zajęć uczestnicy wykonywali rozmaite zdania np. liczyli herby na dziedzińcu Collegium Maius, poznawali nowe słowa m.in. historyczną nazwę woźnego (Bedel/ Pedel), odbyli również spacer pod 100 letni Dąb Wolności na Plantach przed Collegium Novum.

Były chwile odpoczynku przy Wyjątkowych Ławeczkach (na jednej z nich zapisane są słowa: „proszę, dziękuję, przepraszam”. Do jak najczęstszego używania ich zachęcał papież Franciszek w czasie wizyty w Krakowie) i przy herbacie z cytryną w „Chimerze”, w drodze pod pomnik dr Józefa Dietla przed Magistratem.

Podczas wycieczki towarzyszyła uczniom jesienna aura z mroźnym wiatrem, ale i słońcem ogrzewającym zza chmur.