Wielka Lekcja Ekologii w klasie 5 a

Wielka Lekcja Ekologii w klasie 5 a

O tym, jak ważna jest ekologia i działania proekologiczne w dzisiejszych czasach wiedzą wszyscy. Media społecznościowe, radio i telewizja nie ustają w komunikatach odnośnie narastającego zanieczyszczenia wody, ziemi i powietrza. To od nas zależy, czy za kilkadziesiąt lat będziemy oddychać czystym powietrzem i czy zagrożone gatunki roślin i zwierząt przetrwają. W dniu 7 października 2019 roku klasa 5a wzięła udział w Wielkiej Lekcji Ekologii w Tauron Arenie w Krakowie. Głównym celem akcji było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie.  Uczestnicy wydarzenia mieli okazję m.in. dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę i prąd w domu,  jak eliminować plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie. Podczas warsztatów uczniowie mogli również zweryfikować swoją wiedzę odnośnie dbałości o środowisko biorąc udział w różnego rodzaju konkursach i quizach. Dodatkową atrakcję stanowiło stoisko „tatuażu”, gdzie była możliwość wykonania dowolnego wizerunku farbami ekologicznymi na ciele. W programie warsztatów zostały poruszone tak ważne kwestie jak: czym jest smog? jak segregować śmieci oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Niektórzy pierwszy  raz  zetknęli się z wyrażeniem fotowoltaika i kolektory słoneczne. Tutaj mieli okazję nie tylko dowiedzieć się jakie są alternatywne źródła energii, ale też zobaczyć, jak wyglądają i na czym polega ich działanie.

W mobilnym laboratorium dzieci miały okazję przyglądnąć się i zaobserwować czym jest niska emisja, i jakie są sposoby jej ograniczenia. W panelu naukowo – edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia ukazujące odnawialne źródła energii, gospodarkę niskoemisyjną.

Z warsztatów wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o wiedzę, ale też prezenty i fanty wygrane podczas konkursów i quizów. Dodatkową atrakcją były rośliny antysmogowe, które dzieci zabrały ze sobą jako symbol dbałości o środowisko.