Walentynki w Naszej Szkole

„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej Ci jej zostaje”

Antoine de Saint Exupery

Nazwa „Walentynki”, pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów, kartek, wierszy o tematyce miłości, przyjaźni. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego, jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się zatem okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Wychodząc naprzeciw ogólnopolskiej akcji „Stop Nienawiści” członkowie Samorządu Szkolnego w nawiązaniu do Święta Zakochanych zorganizowali Szkolne Walentynki.

Oprócz tradycji związanych z organizacją tego święta obchodom towarzyszyła idea szerzenia dobrego słowa, propagowania przyjaźni i miłości do drugiego człowieka. W tym dniu podczas godziny wychowawczej uczniowie dowiedzieli się również, jaka była historia świętego Walentego i skąd wzięło się obchodzone tak licznie również i w naszym kraju święto, jakie zwyczaje mu towarzyszą. Ubrani na czerwono uczniowie przypominali, że jest to kolor miłości, kolor serca, którym warto dzielić się z innymi. W tym dniu nie zabrakło również atrakcji. Uczniowie bawili się w tradycyjne zabawy związane z Walentynkami, za pomocą Poczty Walentynkowej, każdy został obdarowany kartką lub liścikiem czy drobnym prezentem. Nauczyciele języka angielskiego zorganizowali również „Konkurs na Walentynkę” z życzeniami lub wierszem w języku angielskim. Wszyscy otrzymali serduszka z dobrym słowem zaczerpniętym z „Małego Księcia”. Był to również dzień, w którym rozpoczęliśmy „Bazarek (z) miłości do zwierząt”, aby pomóc bezdomnym, chorym zwierzętom i ich starszym opiekunom. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że miłość niejedno ma imię a pomoc i zrozumienie ważne jest każdego dnia i należy się każdemu nie tylko 14 lutego.

W klasach młodszych również zorganizowano Walentynkową Pocztę. Uczniowie klasy II c doręczyli mnóstwo, przygotowanych przez dzieci z klas I-III karteczek i liścików z miłymi słowami dla adresatów I-III. Z okolicznościowej gazetki można było się dowiedzieć kim był św. Walenty i skąd się wzięła tradycja obchodzenia „Walentynek”.