Tradycje Tłustego Czwartku w Naszej Szkole

28.02.2019
2 minuty czytania

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”…

W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. W tym dniu od dawnych czasów dozwolone było objadanie się. Tradycja jednak poszła z duchem czasu a zwyczaje nieco się zmieniły.

28 lutego 2019 r. w Naszej Szkole tradycji stało się zadość. W tym dniu wszyscy w szkole mieli okazję skosztować smakołyków, takich jak pączki z rozmaitym nadzieniem, chrusty czy ciasta. Podczas godzin z wychowawcą uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się tradycją spożywania pączków i dlaczego pierwotnie pączek nie był kojarzony ze słodkim smakołykiem, ale raczej z pieczoną bułką z nadzieniem ze słoniny i boczku.  Uczniowie samodzielnie przygotowali również informacje odnośnie tradycji i legendy związanej ze specyficznym obchodzeniem Tłustego Czwartku w Małopolsce, według której tzw. „Combrowe Czwartki” zaczęto obchodzić po śmierci surowego burmistrza o nazwisku Comber. Legenda głosi, że był to człowiek okrutny, który był bardzo surowy dla handlujących na Krakowskim Rynku przekupek. Umrzeć miał on w Tłusty Czwartek, a w każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały huczną zabawę i tańce. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego dzień ten jest „świętem” ruchomym i jakie są najpopularniejsze potrawy spożywane do dziś. Niektórzy wymienili się również przepisami na samodzielnie i z pomocą rodziców wykonane wypieki.

Dziękujemy Rodzicom, uczniom i wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego dnia i przyczynili się do tego, iż na twarzach wszystkich zagościł uśmiech.

                                                                                                                              Samorząd Szkolny

 

Ustawienia dostępności

Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Większy kursor