Dzieci Dzieciom, czyli Akcja „Kredkobranie”

Kredkobranie to zbiórka przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych. Inicjatywa krakowskiej Fundacji Ignatianum oraz Stowarzyszenia „Korzenie” zapoczątkowana w zeszłym roku, trwała do końca września br.

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane dary trafią do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.

Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i rodziców – z ponad 80 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. Dzięki zebraniu ponad 15 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych itd., pomogliśmy prawie 700 dzieciom z Litwy i Ukrainy. (źródło: Kuratorium Oświaty w Krakowie).

Również w tym roku akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród Uczniów, Rodziców i Nauczycieli, którzy chętnie włączyli się do niej.

Dary w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów itd., a więc wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych zbieraliśmy do końca września. W październiku trafiły za wschodnią granicę, do naszych Rodaków.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do Akcji, przygotowali plakaty, ulotki reklamowe, ozdobili własnoręcznie pudełko.

Więcej informacji można przeczytać pod adresem kredkobranie@ignatianum.edu.pl